Biyografi

1977 yılında Balıkesir’de Dünyaya geldi. Karate-Do’ya 1990 yılında Balıkesir’de Sensei Mehmet Aygün’ün yanında başladı. Teknik yeteneği keşfedilince, yarışmalara hazırlıklarında Kata branşına ağırlık vermeye başladı. İlk olarak da 1993 yılında istanbul’da Ümitler Kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu ve iki ay sonra Karate Milli Takımına seçildi. 1993-2003 yılları arasında Kata ferdi ve takım kategorilerinde toplamda 11 Türkiye şampiyonluğu , 8 kez de diğer dereceleri oldu. Büyükler kategorisindeki son Türkiye Şampiyonluğu 2000 yılında Gaziantep’de gerçekleşti.

Sensei Seyed Jamaleddin Nekoofar ile 30. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonasında, Finlandiya 1995

Karate hayatında dönüm noktası olarak nitelendirdiği dönem, 1995 yılının Ocak ayındaydı. Bu dönemde, başta sensei Hakan Alpay ve sensei Mehmet Aygün olmak üzere, İstanbul Karateciler Derneğinin desteği ile Sensei Seyed Jamaleddin Nekoofar ile çalışmak için Milano’ya gönderildi. Bu kısa dönem kendisi için milat niteliğindedir. Kata’nın en ince detaylarını sensei’nden öğrenirken zamanının İtalya Kata milli takımı ( Daniele ViettiMauro Rovelli ve Vincenzo Figuccio ) ile her gün saatler süren ağır ve yoğun antrenmanlarda büyük gelişim kazanıyordu.

Gerçi döner dönmez, 1995 yılında Antalya’da düzenlenen Büyükler Türkiye Şampiyonasında “hatalı teknik” sonucu diskalifiye olmasını da pek manidar bulmaktadır. (Sonrasında itirazı kabul edilerek hatalı bir şekilde diskalifiye edildiği kabul edildi ama yarışma tekrarı yapılmadı)

1994,1995 yıllarında Ümitler, 1997,1998 yıllarında Gençler,  1995,1996,1997 ve 2002 yıllarında da Büyükler Avrupa Şampiyonalarında ferdi Kata dalında ülkemizi gururla temsil etti. 3 kez Avrupa 4.lüğünü elde etmesine rağmen ve maalesef kürsüye hiç çıkamadı. (Yeni sisteme göre bu dördüncülükler, günümüzün ikinci 3.lük seviyesine eş değerdedir)

Balkan Karate Şampiyonası, 1998 @ İstanbul

1997, 1998 ve 1999 yıllarında 4 kez Balkan şampiyonu oldu.

Maalesef eskiden Federasyonumuzda “Dünya Şampiyonasına Katacı götürmüyoruz, yerine madalya şansı daha yüksek olduğu için Kumiteci götürüyoruz” uygulamasından dolayı,  en iyi olduğu dönemlerde bile Dünya Şampiyonalarına hiç katılamadı.

Spor kariyeri boyunca edindiği derecelere buradan ulaşabilirsiniz.

1996 yılında 3 ay süre ile, Sensei Ömer Habeş ‘in kulübü Funakoshi Karate Osnabruck adına yarıştı. Bu dönemde 14.Munster Kupasını,  JKA Wattenscheid Eyalet Kupasını ve JKA Almanya Kupasını kazandı. 2001 yıllarında da Sensei Adnan Şafak Yüksel ile İzmir’de (Goju-Ryu) çalışmaları oldu. Hatta asıl stilinin Shotokan stili olmasına rağmen, 2001 yılında takım olarak (Başar İnel & Mucip Uludağ ile) Goju-Ryu stilinde Türkiye Şampiyonu oldu. Goju-Ryu ve geleneksel Karate çalışmaları, özellikle iç güç (ki) çalışmalarını ikinci milat olarak nitelendirmektedir.

Karate34 Ligi. @ İstanbul, 2018.

2000 yılında Balıkesir Üniversitesi MYO İnşaat Teknikerliği bölümünden, 2004 yılında da Balıkesir Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2005 Ocak ayından bu yana yapı tasarımı, inşaat ve gayrimenkul işleri yapan bir şirketi var, (www.turkeycollection.com). 2004-2016 yılları arasında Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı küçük bir Akdeniz kasabası olan Kalkan’da yaşadı. Halen, 2016 yılının sonunda taşındığı Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşamakta.

2017 ve 2018 yıllarında Ha5 Karate Kulübünde Fethiye’de yeni sporcular yetiştirdi. Sporcuları, ülke genelinde yapılan turnuvalarda bir çok madalyalar kazandı. Hatta Türkiye’nin en zor Karate ligi olan Karate34 liginde Kata yarışmalarında kazandıkları madalyalar ile kata genel klasmanında Türkiye’nin köklü bazı kulüplerini de geride bırakarak yıl sonunda bu zor ligi 3. olarak bitirdiler.

Emrah, Ece, Ege & Nilgün Mihyaz

Şu an Shotokan stilinde 6. Dan (Türkiye Karate Federasyonu) ve 3. Kademe Kıdemli Antrenör.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Menü