Karate, Japonca’da “boş el” anlamına gelir. Savunma amacı ile, vücudun tüm bölümlerini etkin şekilde kullanan, bilimsel bir sanattır. Karatenin nihai amacı, zorlu eğitim sonucunda, zihnin ve bedenin sıkı bir şekilde disipline edilmesiyle karakterin mükemmelliğe ulaşmasıdır.

1920’lerde Gichin Funakoshi (1868-1955), sanatın Japonca / Okinawa karakteri geliştirdiğini gözlemledi. Böylece Karate’nin Japonca yazılma tarzı daha kabul görür oldu. Ayrıca, bir Karate-ka (bir karate uygulayıcısı) tarafından kullanılan silahların doğal silahları, yani eller, kollar, bacaklar, ayaklar ve beyin olduğu için sanatın Boş El olarak yazılmasını tavsiye etti.

Mükemmel bir kendini savunma aracı olmasının yanı sıra, Karate ideal bir egzersiz şeklidir. Güç, hız, koordinasyon ve uyanıklık geliştirir ve terapötik değeri ile ünlüdür.

KARATE’NİN KÖKENİ

Silahsız mücadele tarihi kaydedilmiş tarihe kadar uzanıyor, ancak sanatın eski kökenleri, dünyanın çeşitli kültürlerinin folklorunda gizlenmekte, çoğunlukla belirsizliğini korumaktadır. Hindistan ve Çin’de, Japonya’nın güneyinde bir ada olan Formosa ve Okinawa’da çeşitli silahsız savaş sanatı biçimleri uygulandı. Adayı fethetmiş ve yaşayanların silah taşımalarını yasaklayan Japon feodal beylerinin etkisi yüzünden Okinawa’da, boş el mücadelesi bir süre gizlice gelişti. Bu silahların yasaklanması birçok insanın silahsız savaş biçimlerini gizlice uygulamaya başlamasına neden oldu.

MODERN KARATE

Modern karate, geç usta Gichin Funakoshi’nin (daha sonra Okinawa Martial Arts Society başkanı olacaktır) 1922’de Tokyo’daki karate gösterilerini yürütmesi için Japonya Eğitim Bakanlığı tarafından istendiği zamana dayanır. Yeni sanat Japon halkı tarafından coşkuyla karşılandı ve daha sonra kök salacağı ve gelişmeye başlayacağı birçok üniversiteye tanıtıldı.

Karate geçmişte gizlice uygulandığı için, çok sayıda dojoda çok sayıda stiller geliştirildi. Bugün, Japonya’da saygın stiller var. Bunlardan önde gelenleri, Shotokan, GoJu-Ryu, Shito-Ryu ve Wado-Ryu’dur. Önde gelen stillerin çoğunun genel merkezi Japonya’da ve bir çok başka ülkelerde de şubeleri var.

SPOR KARATE

Spor olarak Karate, süper zamanlama, hız, teknik, strateji ve kontrol gerektiren bir refleks sporudur. Turnuvalar sırasında, tüm darbeler, güçlü bir şekilde odaklanmasına rağmen, hafif temastan hemen önce yada sonra durmalıdır. İzlenmesi çok heyecan verici olsa da, turnuvalar karate ustaların çoğu tarafından bir basamak taşı olarak kabul edilir ve Karate-ka’nın gelişiminde nihai bir amaç değildir. Karate, sadece genç kuşaklar arasında gücü arttırmak için bir spor olarak hızla yayıldı, aynı zamanda orta yaşlı kadın ve erkeklerin formda ve formda kalmaları için popüler bir egzersiz aracı haline geldi. Çocukların bayıldığı Karate, spor branşı olarak hızla yayılmaktadır.

Menü