Gichin Funakoshi (Japonca: 船越 義珍; d. 1868 – ö. 1957), Okinava’lı karate ustasıdır. Karate’yi 1921 yılında resmi olarak Japon anakarasına getirmesi ve yaptığı yenileştirmeler ile tanınır.

HAYATI

Japonya’da ünlü restorasyon ve reformların yapıldığı Meiji iktidarının yönetimi aldığı 1868 yılında, Okinava Adasının başkenti Shuri’de dünyaya gelen Funakoshi, çok zayıf ve hastalıklı bir çocuk olarak doğdu. Ailesi, resmi görevler alan bir Samuray ailesiydi.

İlkokulda Okinava’nın ünlü Karate Ustalarından ve Kralın resmi güvenlik görevlisi olan Yasutsune Azato’nun oğlu ile aynı sınıfta olan Funakoshi’nin, sınıf arkadaşının babasından Karate dersleri almaya başlamasıyla sağlığında çok büyük düzelme oldu. O yıllarda Savaş Sanatlarının eğitimi Meiji iktidarı tarafından yasaklandığı için, dersler geceleri yapılıyordu. Funakoshi, eğitiminin büyük bölümünü, Yasutsune Azato ve arkadaşı Yasutsune Itosu tarafından aldı. İki ustadan da Tokyo’ya gittiği 1921 yılına kadar hem karate, hem de Klasik Çin Edebiyatı ve Japon Güzel Yazı Yazma Sanatı dersleri almaya devam etti. Ayrıca Itosu’nun Hocası ve Shuri-Te stilinin kurucusu Sokon Matsumura’dan da ders aldı.

Funakoshi, 21 yaşına girdiği 1888 yılında evlendi ve bir ilkokulda yardımcı öğretmen olarak aylık üç Amerika Doları maaşla iş buldu. 1901 yılında Karate eğitiminin serbest bırakıldı ile ilkokullarda zorunlu ders oldu. Ustalarından aldığı izinle Funakoshi, 33 yaşında okulunda ders vermeye başladı. Branşındaki başarılarından dolayı, Okinava Savaş Sanatları Federasyonu Shobukai’ın Başkanlığına seçildi.

1922 yılında, Japon Eğitim Bakanlığının, Tokyoda ilk defa düzenlediği gençlik spor gösterilerine Karate’yi de dahil etmesi üzerinde Okinavadaki en başarılı Ustalardan biri olan Funakoshi bir gösteri yapmak üzere gönderildi. Gördüğü yoğun ilgi üzerine Tokyo da kalarak Karate öğretmeye karar verdi.

1922 yılında yazdığı ilk kitabı Ryu Kyu Kempo (Okinava Dövüşü) da, o güne kadar, Okinava’da Çin etkisi ile geliştiği için Çin Eli [kara (“Çin”) ve te (“el”)] olarak adlandırılan gizli dövüş sanatını, çok benzer Japonca karakterle “Boş El” anlamına gelecek şekilde yazdı. Böylece Karate, bugün tüm dünyada kullanılan anlamını bulurken, Funakoshi bu yeni kelime ile Budist felsefenin “insanın kalbinden ve beyninden bütün arzu ve gösteriş merakını boşaltması” düşüncesine de gönderme yapıyordu.

1923 yılında Tokyo’da gerçekleşen büyük deprem, Ustanın Dojo’suna onarılamayacak hasarlar verirken, öğrencilerinden birçoğu da hayatını kaybetmişti. Ulusal çapta Karateyi desteklemek adına yapılan bir yardım kampanyasından sonra, Funakoshi, Japonya’da ilk defa sadece karate çalışılan bir Dojo açma şansını elde etti. Başlangıçta Usta bir isim vermeyi düşünmediği için; Dojo’ya öğrencileri tarafından, şiir yazarken kullandığı Mahlası olan Çam Kokulu Dalgalar anlamına gelen Shoto ve ev anlamına gelen Kai kelimelerinin birleşimi olan Shotokai adı verildi. Daha sonraki yıllarda Ev kelimesi okul ile yer değiştirerek stilin adı Shotokan oldu. 1935 yılında Dojo’sunun kapısından ilk defa içeri girdiğinde 70 yaşındaydı. Yıllarını Karatenin tanınması için çeşitli üniversitelerde dersler vererek ve gösteriler yaparak geçirirken, 8 Aralık 1941 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya savaş ilan etti ve Okinava Adasına asker çıkarmaya başladı. Bunun üzerine ana karaya gelenler arasında, Japonya’ya geldiğinden beri ayrı olduğu karısı da vardı. Çift Kyushu’daki Toplama Kampında bir araya geldi ve 1947 yılında Funakoshi’nin eşi ölüne kadar bir arada kaldılar. Bu arada hem dojoyu kendisinden devralmayı kabul eden büyük oğlu Gigo Tüberkülozdan ölmüş, hem de Dojo’su müttefik bombardımanında yıkılmıştı. Karısı öldükten sonra Funakoshi tekrar Tokyo’ya dönerek mücadelesine kaldığı yerden devam etti.

Japonyayı işgal eden Müttefik güçler, binalar kadar Japon Kültürüne de zarar vermek amacında olduğu için Savaş Sanatlarının çalışılması yasaklanmıştı. Ancak Funakoshi’nin Eğitim Bakanlığı ile ilişkisinden dolayı, Karate Savaş Sanatı yerine Bedeni Çalışma olarak kabul edilerek serbest bırakıldı. Ancak yeni öğrencileri işgal güçlerinde görev yapan Amerikan Askerleriydi. Her asker ülkesine bir Karate öyküsüyle döndükçe, Funakoshi Amerika’dan binlerce davet mektubu almaya başladı. En başarılı öğrencilerden birkaç tanesi 1953 yılında Birleşik Devletlere bu görevle yola çıktılar. Masatoshi Nakayama, Hidetaka Nishiyama ve Tsutomu Ohshima, Karatenin dünyaya yayılmasında öncüler oldular. Funakoshi 1955 yılında Japon Karate Federasyonu’nu kurarak Uluslararası örgütlenmenin de temellerini attı.

İki yıl sonra Büyük Usta, uykusunda öldü.

ÖĞRETİSİ

Gichin Funaskoshi, ağırlıklı olarak Kata eğitimine önem verdi. Farklı stillere ait 15 katayı değiştirerek eğitim sistemine soktu. Temel prensibi, Kata’lar çok iyi çalışıldığı takdirde; öğrencinin Kumite’de (Dövüş) başarılı olacaklarına olan inancıydı. Ayrıca insan bedeninin her parçasının güçlendirilmesine çok önem verdi. 50’li ve 60’lı yaşlarında Funakoshi oldukça güçlüydü. Çalışmalar sırasında, öğrencileri ne kadar büyük çaba harcarsa harcasın Ustanın savunmasını geçmek oldukça zordu.

Niju Kun

niju kun, or “twenty principles”

ESERLERİ

Funakoshi, otobiyografisi olan Karate-Do: Yaşam Yolum. dahil olmak üzere birçok kitap yazmıştır.

  • Funakoshi, Gichin (1922). Tō-te Ryūkyū Kenpō (唐手 :琉球拳法).
  • Funakoshi, Gichin (1925). Karate Jutsu(唐手術). Archived from the original on 2015-09-24. Retrieved 2014-11-29.
  • Funakoshi, Gichin (1935). Karate-Do Kyohan(空手道教範 ). Archived from the original on 2014-11-29. Retrieved 2014-03-04.
  • Funakoshi, Gichin (1973). Karate-Do Kyohan: The Master Text.  Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-0-87011-190-7.
  • Funakoshi, Gichin (1975). The Twenty Guiding Principles of Karate: The Spiritual Legacy of the Master. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-2796-2.
  • Funakoshi, Gichin (1981) [1975].Karate-Do: My Way of Life. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-0-87011-463-2.
  • Funakoshi, Gichin (1994) [1988]. Karate-Do Nyumon The Master Introductory Text. Translated by John Teramoto. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-1891-5.
  • Funakoshi, Gichin (2001).Karate Jutsu: The Original Teachings of Master Funakoshi. Translated by Tsutomu Ohshima. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-2681-1.
  • Funakoshi, Gichin (2010). The Essence of Karate.Translated by Richard Berger. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-3118-1.
Menü