Kata, (形, “şekil, form”) yalnız veya ekip halinde uygulanan ayrıntılı hareket kalıplarını tanımlayan Japonca bir kelimedir. Karate kataları, mükemmel vücut formunu korumaya çalışırken adım atıp dönerek, çeşitli hareketlerin tekrarlarını içeren belirli bir dizi olarak gerçekleştirilir. Kata, sahte bir dövüşün tasviri, yada jimnastik hareketleri serisi değildir. Bir duruş ve hareketten diğerine geçiş ve akışın gösterilmesi, öğrencinin vücuduna uygun biçim ve konumun öğretilmesi ve her bir tekniğin kullanımın özümsenmesi için tasarlanmıştır. Karateka, bunkai olarak bilinen, hayal edilen dövüş anlarını özümseyebilmek için kata açılımlarının eşli uygulamalarını da yapar.

Öğretimi

Geleneksel olarak, katalar aşama aşama öğretilir. Öğrenilen bir kata, öğrenci bilgi ve tecrübe kazanırken daha iyi bir teknik veya güç göstermek için defalarca tekrarlanır. Kata tekrarı öğrenim, özümsenme ve kalitenin korunması için Karate hayatı boyunca yapılması gereken bir antrenman biçimidir.

Çeşitli karate stilleri farklı kataları ya da ortak bir temele sahip kata çeşitlerini uygular. Bu nedenle, bazı katalar biri Japonca, diğeri Okinawa dilinde veya Çince olarak iki adla biliniyor olabilir. Bunun nedeni Gichin Funakoshi ve diğerlerinin, Karate’nin Japonya’ya yayılmasına yardımcı olmak için birçok kata adını Japonca’ya adapte etmesidir.

Kökeni

Kata, eski Çin dövüş sanatçıları tarafından yapılan eşli saldırı ve savunma antrenmanlarından doğdu. Ancak, uygulanan saldırı ve savunma sayıları arttıkça, bütün parçaları hatırlama zorluğu da arttı. Bu uygulamalarla ilgili ek bir problem, bir antrenman partnerinin tüm uygulamalar için hazır bulunmasının gerekliliğiydi. Böylece, ilk katalar, uygulamaların savunma bölümlerinin birleştirilmiş hareket dizilerini içeren tek formlar olarak yaratıldı. İlk formlar basit teknik kombinasyonlarıdır. Antrenman alanlarına rahatça sığabilecek kata oluşturulmasına izin vermek için kural kümeleri oluşturulmuştur.

Kata’da 108’in Sembolizmi

108 sayısı Dharmic dinlerinde mitolojik öneme sahip. Bu sayı aynı zamanda Karate ile ilişkili sembolizmde, özellikle Goju-ryu ve Shito-Ryu stillerinde belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Nihayet bir Goju-ryu ve Shito-Ryu katası olan Suparinpei (İki stil katayı ufak farklarla neredeyse aynı şekilde uygulamaktadır), kelimenin tam anlamıyla 108 dir. Suparinpei, 108 sayının Çince telaffuzudur. Gojūshiho, Japonca 54 sayısının telaffuzudur. Diğer bir kata, Sanseru “36” anlamına gelir ve Seipai “18”,  108 sayısının faktörleridir.

Karate içindeki diğer Budist semboller arasında karate terimi bulunur, kara karakteri aynı zamanda sunya kaynaklı ku olarak da okunabilir, kata başlangıcındaki hazır olma durumu zazen’in el pozisyonuna benzer. Ayrıca dojoya girip çıkarken ve sensei’e selam verme geleneği görülebilir – Budist tapınaklarında ve Zen dojo’da olduğu gibi.

Shotokan Katalarının tam listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Menü