Kumite (組 手) dilimize çevrildiğinde kelimenin tam anlamıyla “ellerin boğuşması” anlamına gelir. Kata ve kihon ile birlikte karate eğitiminin üç ana bölümünden biridir.

Kumite, Karate’nin temelini oluşturan “kihon” ve “kata” antrenmanları ile öğrenilmiş tekniklerin rakibe karşı uygulandığı antrenmandır.

Tiplerine Göre Kumite Antrenmanları

Kabaca, antrenman maçı olarak uygulandığından, çok çeşitli aktiviteleri kapsar. Geleneksel Karate’de yeni başlayanlar için ilk kumite sanbon kumite’dir. Karate’yi öğrenen yeni bir Karate-ka’nın reflekslerinin gelişmesi ve tekniklerin pekişmesi için serbest dövüş antrenmanlarının uygulamasından önce, 4 tip kalıplarla kısıtlanmış kumite antrenmanları mevcuttur. Defans her atağa karşı geri adım atar, saldırıyı engeller ve son blok tekniğinin ardından kontra atak yapar. Kumite antrenmanları zorluk seviyesine göre aşağıda sıralanmıştır:

  • Sanbon kumite – Üç adımlık aynı teknikli blok-atak antrenmanları
  • Gohon kumite – Beş adımlık aynı teknikli blok-atak antrenmanları
  • Kihon Ippon kumite – Tek adımlık farklı teknikli blok-atak antrenmanları
  • Jiyu ippon kumite – Tek adımlık, yarı serbest dövüş antrenmanı
  • Jiyu kumite – Serbest dövüş antrenmanı

Günümüzde bir çok antrenör, sadece sportif başarıyı gözeterek, sadece maç puanı getirecek tekniklerin gelişimi üzerine serbest kumite antrenmanları uyguluyor olsa da; Karate-do’nun en başından beri uygulanan kalıplaşmış kumite antrenmanları yeni başlayan Karate-ka’ların refleks ve teknik hakimiyet gelişimi açısından çok önemlidir.

Atakların Karşılanması

Karate eğitimi, uygulayıcılarına vuruş teknikleri ile yıkıcı bir güç sağlama yeteneği vermek için tasarlanmıştır. Antrenmanın genel amacı, her bir vuruşun rakibi bastırmak için yeterli olması gerektiğidir. Ancak, şiddet gerektiren bu çalışma şekilleri, yaralanma ihtimalinden dolayı antrenman yapmayı zorlaştırmaktadır. Bir çok yeni başlayanın, öncelikle temas kontrolünü ve doğru teknik uygulamayı, ardından hızı ve gücü geliştirmesi istenmektedir. Antrenman partnerine zarar vermeden doğru teknik ve kontrol öğrenmekte olan Karate-Ka’lar, gerçekte vurmuyormuş gibi gözükebilir. Antrenmanlarda kullanılan sertlik ve temaslar, daha çok sportif Karate-Do çalışılan okullarda oldukça kısıtlıyken, geleneksel (daha çok bir savaş sanatı olan) Karate-Do çalışılan okullarda ise oldukça az kısıtlanmakta.

Tüm kumite antrenmanı çeşitleri, rakibe karşı güçlü saldırılar sağlamada bir yandan kontrolü sağlarken, diğer yandan da teknik uygulama deneyimi kazandırır. Tam temaslı Karate okullarında, temas olsa da tam güç uygulanmayarak antrenman yaralanmalarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bazı okullarda ise, koruyucu ekipmanlar kullanılmakta.

Karşılaşmalar

Karate maçlarında bel altı vuruşlar yasaklanmıştır. Surata yapılan vuruşlarda ise, sadece eldivenin temasına izin verilir. Surata yapılan darbelerde oluşabilecek yaralanmalar, hatta kızarıklıklar bile uyarı cezasından başlamak üzere cezalandırılır. Yarışma yaş kategorileri çocuklara doğru ilerledikçe, daha fazla koruyucu önlem içerir.

Yarışmalar kare bir tatami içerisinde yapılır. Maç esnasında tatamiyi terkeden, dışarıya basan yarışmacılar ceza alırlar. Dünya Karate Federasyonunun uluslararası maçlarda uyguladıkları kural her yıl, sene başında belirlenirken, ülke federasyonuları özellikle ufak yaş kategorilerinde bu kurallarda ufak değişiklikler yapabilirler.

Kumite ayrıca, doğru şekilde uygulanırsa, temiz ve güvenli bir maçın yapılabildiği bir dizi ilkeler içerir. Bu ilkelerden bazıları:

  • Bir Karate-Ka bir şekilde uygun dövüş duruşu pozisyonunda kalmalı (kamae te – eller yukarı, dövüşe hazır).
  • Bir Karate-Ka, etrafındaki tüm engel ve olumsuzlukların farkında olmalı.
  • Bir Karate-Ka, rakiplerine sırtını dönerek kendini asla tehlikeye atmamalı.
  • Deneyimli ve iyi eğitimli bir Karate-Ka, duruş ve ayak oyunlarına (dans, feyk vs) önem göstermeli, akıllıca uygulamalıdır.
Menü