Dünya genelinde kabul gören Shotokan Logosu

Shotokan (松濤館stili, Gichin Funakoshi (1868–1957) ve oğlu Gigo (Yoshitaka) Funakoshi (1906-1945) tarafından çeşitli dövüş sanatlarından geliştirilen bir karate stilidir. Okinawa’da doğan Gichin Usta, düzenlediği bir çok halka açık gösterilerle Karate-Do’nun popülerleşmesini sağladı. Keio, Waseda, Hitotsubashi (Shodai), Takushoku, Chuo, Hosei, Gakushuin’dekiler de dahil olmak üzere üniversitenin karate kulüplerinin kurulumunu ve gelişimini teşvik etti.

Funakoshi’nin üniversite kulüplerinde ve dojoların dışında, 1957’de ölümünden sonra karate öğretmeye devam eden birçok öğrencisi vardı. Ancak, içsel anlaşmazlıklar (özellikle de rekabetin karate’nin özüne aykırı olduğu fikri hususunda) farklı örgütlenmelerin oluşmasına yol açtı. Gichin, Japonya Karate Derneği (Masatoshi Nakayama başkanlığında) ve Shotokai (Motonobu Hironishi ve Shigeru Egami başkanlığında) arasında ilk bölünme gerçekleşti ve ardından diğerleri tarafından izlendi. Funakoshi ustanın derin etkisine rağmen bugün birleşmiş tek bir Shotokan Organizasyonu yerine bir çok benzer organizasyon mevcuttur.

Bugün Dünya’da en yaygın uygulanan Karate stili olan Shotokan, geleneksel ve etkili bir Karate stili olarak kabul edilir.

Shotokan-ryu (松濤館流)

SHOTOKAN’IN KELİME OLARAK ANLAMI

Shotokan, 1936’da Mejiro’da Gichin Funakoshi tarafından inşa edilen ve 1945’te müttefik bombalama sonucu tahrip edilen ilk resmi dojo’nun adıydı. SHOTO (松濤 – “Çam dalgaları” – rüzgarın içinden geçtiğinde çam iğnelerinin hareketi), şiirsel ve felsefi yazılarında ve öğrencilere mesajlarında kullandığı Funakoshi’nin mahlasıydı. Japoncada KAN () ise “ev” veya “salon” anlamına gelir. Funakoshi’nin öğrencileri, kendisine besledikleri derin saygının şerefine, Funakoshi’nin öğrettiği salonun girişinin üstüne SHOTO-KAN tabelasını yerleştirdiler. Aslında Gichin Funakoshi, sistemine asla bir isim vermedi, sadece karate demekle yetiniyordu.

ÖZELLİKLERİ

Shotokan eğitimi genellikle üç bölüme ayrılır: kihon (temel bilgiler), kata (hareket formları) ve kumite (Dövüş antrenmanı)… Kihon ve kata’daki teknikler, stabilite ve güçlü hareketler sağlayan ve bacakları güçlendiren derin, uzun duruşlarla karakterize edilir. Shotokan, hız kazanmanın yanı sıra anaerobik ve güçlü teknikler geliştirdiği için oldukça dinamik bir savaş sanatı olarak kabul edilir. Başlangıçta daha yavaş, daha akıcı hareketler yerine güç ve dayanıklılık gösterilir. Kahverengi ve siyah kuşak seviyesine ilerleyenler, temel katalarda bile bulunabilen, tutma, atma ve bazı eklem kilitleme ju-jutsu benzeri teknikleri içeren çok daha akışkan bir teknik stili geliştirir. Kumite (dövüş) teknikleri, kihon ve kata’da uygulanmakta ve temelden ileri seviyelere bir rakiple çalışarak geliştirilmektedir.

FELSEFESİ

Gichin Funakoshi, bazı öğrencileri Japonya Karate Derneği’ni (JKA) kurmadan önce, sanatın temelini oluşturan Yirmi ilkeyi (Niju kun) belirledi. Shotokan’un felsefesini oluşturan bu yirmi ilke içinde, ağırlıklı olarak bushido ve Zen’e dayanan prensipler yatmaktadır. Prensipler alçakgönüllülük, saygı, şefkat, sabır, ve, hem iç hem de dış sakinlik kavramlarına uyar. Funakoshi’nin inancı, Karate çalışılması ile beraber bu 20 ilkenin her zaman izlenmesinin, karateka’nın kişiliğini yücelteceğiydi.

Shoto nijukun – Yirmi İlke – Sensei Gichin Funakoshi

Dojo-Kun ise, dojo’da eğitim için beş felsefi kuralı listeler: karakterin mükemmelliğini arama, sadık olma, üstün olma çabası, başkalarına saygı gösterme ve şiddet içeren davranışlardan kaçınma. Bu kurallara Karate’nin Beş Ana Kuralı denir. Dojo-kun, genellikle dojodaki bir duvara asılır ve bazı Shotokan okulları, motivasyon oluşturması ve zamanla iyice özümsenmesi için Dojo-Kun’u her bir dersin başında ve / veya sonunda okurlar.

Funakoshi ayrıca şöyle yazdı: “Karate’nin nihai amacı zafer veya yenilgide değil, katılımcının karakterinin mükemmelliğinde yatıyor”.

 1. Karate selam ile başlayıp, selam ile biter.
  Karate-do wa rei ni hajimari rei ni owaru koto a wasaru na
 2. Karate’de, İlk saldıran olunmaz.
  Karate ni sente nashi
 3. Karate uygulayan birinin adalet yolunu izlemesi gerekir.
  Karate wa gi no tasuke
 4. Önce kendini tanı, ancak ondan sonra başkalarını tanıyabilirsin.
  Mazu jiko o shire, shikohite tao wa
 5. Ruh ve zihin, teknikten daha önemlidir.
  Gijutsu yoi shinjutsu
 6. Aklını serbest bırakmaya her zaman hazır ol.
  Kokoro wa hanatan koko o yosu
 7. Şanssızlık tembellikten doğar.
  Wazawai wa getai ni shozu
 8. Karate’den öğrendiklerinin dojo dışında kullanılamayacağını sanma.
  Dojo nomino karate to omou na
 9. Karate’yi öğrenmek bir hayat boyu sürecek.
  Karate no shutyo wa issho de aru
 10. Günlük yaşamınıza karate’yi koyun; onun gerçek güzelliğini böyle göreceksiniz.
  Arai yuru mono o karate wa seyo, soko ni myo mi ari
 11. Karate sıcak su gibidir; ona sürekli ısı vermezseniz, soğur.
  Karate wa yu no gotoshi taezu netsudo o ataezaraba moto no mizu kaeru
 12. Kazanmanız gerektiğini düşünmeyin; onun yerine, kaybetmek zorunda olmadığınızı düşünün.
  Katsu kantae wa motsu namakenu kagae wa hitsuyo
 13. Rakibinize göre hareket edin.
  Tekki no yotte tenka seyo
 14. Bir çatışmada, savunmasız olan noktaları, yenilmez olan noktalardan ayırt etmeniz gerekir.
  Tattakai wa kyo jitsu no soju ikan ni ari
 15. Rakibinin kol ve bacaklarının, ölümcül kılıçlar olduğunu varsayın. 
  Hito no teashi o ken to omou
 16. Her zaman, milyonlarca potansiyel rakibinizin bulunduğunun farkında olun.
  Danshi mon o izureba hyakuman no tekki ari
 17. Doğal duruşunuzdaki tam farkındalık için, hazır oluş pozisyonunuzu yeni başlayanlar gibi çalışın. 
  Kamae wa shoshishaha ni ato wa shizentai
 18. Bir Kata’yı çalışmak bir şeydir, ama onu bir kavgada kullanmak başka bir şey.
  Kata wa tadashiku jissen wa bezu mono
 19. Sakın unutmayın: (1) Gücün size kazandırdığı “dayanıklığı” ve “zayıflığını”; (2) Vücüdun daralması ve genişlemesi; ve (3) tekniklerin yavaşlığı ve hızlılığı.
  Chikara no kyojaku karada no shinshiku waza no kankyo o wasaruna
 20. Daima yarat ve geliştir.
  Tsune ni shinen kufu syo

GENEL TERİMLER

Karate’de kullanılan birçok terim Japon kültüründen kaynaklanmaktadır. Birçoğu isim olsa da (ör. Heian, Gankaku), diğerleri dövüş sanatlarına özeldir (mesela kata, kumite). “Zenkutsu dachi” gibi günlük yaşamda pek çok terim nadiren kullanılırken, “rei” gibi diğerleri, rutin olarak görülür. Japon formu, Okinawa kültürünü ve Funakoshi’nin felsefelerini korumak için genellikle Japonya dışındaki okullarda daha sık uygulanır.

Ancak, Shotokan Karate’ye bağlı JKA’nın (Japonya Karate Birliği) birçok okulu, günlük olarak tam terminolojiyi kullandı ve çevirilerini de yaptı. JKA’ya bağlı Japonya dışındaki bir çok okul, eğitim, derecelendirme ve yarışmalarda, her hareket ve kata için tam ve doğru Japonca adını kullanır.

DERECELER

Kuşak seviyeleri, Karate’de deneyimi, uzmanlığı ve kıdemleri belirtmek için kullanılır. Birçok dövüş sanatında olduğu gibi, Shotokan, seviyeleri belirtmek için renkli kuşaklardan oluşan bir sistem kullanır. Shotokan okullarının çoğu kyu ve dan sistemini kullanır. Dünya Karate Federasyonu (WKF) tarafından da kabul edilen kyu sistemi şu şekildedir:

 • Beyaz Kuşak (Başlangıç seviyesi) – 8.Kyu
 • Sarı Kuşak – 7.Kyu
 • Turuncu Kuşak – 6.Kyu
 • Yeşil Kuşak – 5.Kyu
 • Mavi Kuşak – 4.Kyu
 • Kahverengi Kuşak (Birinci seviye) – 3.Kyu
 • Kahverengi Kuşak (İkinci seviye) – 2.Kyu
 • Kahverengi Kuşak (Son Seviye) – 1.Kyu
 • Siyah Kuşak – 1.DAN

Kyu sınavları genellikle her yılın Şubat, Haziran ve Ekim aylarında olur. Kahverengi Kuşak 1.Kyu seviyesine gelen bir Karate-ka 4 ayı doldurmasının ardından yapılacak ilk resmi siyah kuşak 1.Dan sınavına katılmaya hak kazanır.

Ayrıca Türkiye Karate Federasyonu kurallarına göre 1.Dan için 12 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekteyken, Dünya Karate Federasyonu bu yaşı 15 kabul etmektedir.

Dan sınavlarında ise, sınavına katılacağınız dan seviyesi kadar yıl beklemeniz gerekmektedir. (Örneğin 1.Dan’ı kazandığınız günden itibaren, 2.Dan sınavına katılma hakkı kazanabilmeniz için en az 2 yıl beklemeniz gerekmektedir. 3.Dan için 3 yıl, 4.Dan için 4 yıl…)

Bazı okullarda çeşitli siyah kuşak dan seviyelerini göstermek için kuşağa işlenmiş çizgiler kullanılır.

Gichin Funakoshi’nin kendisi Godan’dan (5.Dan) daha yüksek bir rütbe almadı.

Menü