Heian Shodan

Yeni başlayanların öğrenmesi gereken ilk Kata Heian Shodan ‘da 21 hareket vardır ve embusen (sayfanın en altında bulabilirsiniz) neredeyse “I” şeklindedir. Katanın son kısmındaki dört teknik hariç, teknikler zenkutsu-dachi‘de yapılır. Tam yedi kez yapılan Oi-Tsuki ve altı kez yapılan Gedan-Barai, bu katanın önemli teknikleridir. Kata, yumruk ataklarındaki shomen (ön cephe duruşu) ve bloklardaki hanmi (yan duruş) pozisyonunun ilk öğrenildiği katadır.

Shotokan Karate’nin büyük ve güçlü tekniklerini yansıtan bu Kata, her ne kadar öğrenilen en basit ve ilk kata olsa da, bir Karate-Ka’nın hayatı boyunca tekrar ettikçe uzmanlaşacağı, Shotokan’ın karakterini yansıtan bir kata’dır. Kökeni Pinan Katalara dayanmaktadır.

Bu katayı Heian Nidan katası takip eder.

Heian Kataların Tarihçesi

Sakin / Huzurlu hizin anlamına gelen Heian Katalar, Okinawa’nın eski Pinan Katalarından türetilmiştir. Sensei Gichin Funakoshi, Karate’yi Japonlar için daha ulaşılabilir kılmak için Japon ana karasına taşındığında, bu ve diğer birçok Shotokan Kata’sının adını değiştirdi. 1930’lara kadar Heian Nidan, ilk kataydı. Funakoshi Sensei, Nidan’ı, daha kolay olan Shodan ile yer değiştirerek sıralamayı aşağıdaki şekilde düzeltti:

  1. Heian Shodan
  2. Heian Nidan
  3. Heian Sandan
  4. Heian Yondan
  5. Heian Godan
Kata Heian Shodan
Itosu Anko (1831-1915)

Öğrencilerin Karate sanatında ilerledikçe, giderek zorlaşan teknikleri öğrenebilmeleri için, yirminci yüzyılın başında Okinawa’lı Usta Anko Itosu tarafından tasarlanarak geliştirilmişlerdir.

Bununla birlikte, Heian Kata’ların kökeni muhtemelen Çin’den “Channan veya Kushanku” olarak bilinen çok daha eski formlardır. (Kanku Sho ve Dai de aynı kökene dayanır). Efsaneye göre, Itosu Sensei (veya belki de daha eski bir öğretmen, Tode Sakugawa olabilir), Kung Hsiang Chun adlı Okinawa’da yaşayan Çinli bir diplomat ve Kung Fu uzmanından ‘Chiang Nan’ (Japonca Channan telaffuz edilir) adlı katayı öğrendi. Orijinal kata zamanla kaybolsa da, çok uzun bir kata olduğu için Sensei Itosu, daha kolay öğrenilebilmesi için bu katayı beş ayrı kata’ya ayırdı.

Aşağıda beğendiğim bir videoyu ve embusen çizimlerini bulabilirsiniz.

Heian-Shodan by Takato Soma

Embusen

Menü