KAYIT İŞLEMLERİ

Kayıt olmak için; spor yapmanıza engel olabilecek kadar ciddi bir sağlık problemine sahip olmamanız yeterlidir. Zaten spor yaparken önemsiz sayılabilecek sağlık problemleri (kireçlenmeler, kilo fazlası, şeker, tansiyon vb) beslenmenize de dikkat etmeniz durumunda çabucak düzelecektir. Kayıt olmak için, kimlik fotokopisi, vesikalık bir adet fotoğraf ve teşekküllü bir sağlık raporu yeterli olacaktır. Genellikle aile hekimlerinden alınan raporlar tek başına yeterli olabilse de; bir hastaneden alınmış tam teşekküllü bir sağlık raporunu tavsiye ediyoruz. Sonuçta spor her şeyden önce sağlık için yapılır.

Karate, başlangıçta yapılan masraflar bakımından, başlangıç maliyeti en düşük sporlardan biridir. Öyle ki, başlangıç seviyesinde olmak üzere, bir adet Karate-gi (elbise), eldiven ve ayaklıklar, darbe lapası, hepsi birden ortalama bir kaliteli spor ayakkabı fiyatına eşdeğerdir. Tabi tek elbise önermiyoruz, sağlık bakımından ve salon kuralları gereği antrenmanlarda kirli, ter kokan elbiseler giyilmemelidir. Özellikle yaz aylarında haftada 3-4 antrenman yapıldığını düşünürsek, en az iki takım elbise gerekli olacaktır.

Zamanla Karate’de geliştikçe uluslararası standartta bir elbise almanız gerekecektir. Japonya’da özel dikimevleri tarafından, vücut ölçünüze özel dikilmiş kaliteli bir elbise ve özel bir siyah kuşak tercih edebilirsiniz.

Başlangıçta bir aylık ücreti peşin ödemeniz gerekecektir. Sonraki aylarda da aylıkları ay dönümünün ilk haftasını geçirmeden ödemeniz önemlidir. Gerekli ekipmanları da, (Karate-gi, Eldiven, Ayaklık Korumaları ve darbe lapası (Eldiveni) ) paket olarak alabilirsiniz. Malzemelerin karışmaması için üzerilerine sizin görebileceğiniz bir yere “asetat” kalemle çıkmayacak şekilde ad ve soyadınızın yazılması iyi olacaktır. Zira yoğun antrenmanlarda ekipmanlar kolaylıkla karışabilmektedir.

Kayıt yaşına gelince; bir sporcunun yaşından ziyade, söz dinlemesi ve kalabalık ve gürültülü antrenman ortamlarına uyum sağlayabilmesi yeterlidir. Dolayısı ile en düşük 5-6 yaşlarını uygun buluyoruz. Karate’nin en güzel yanlarından biri ise, antrenman seviyesi yaşa göre ayarlanabildiği için, hayatınız boyunca yapabildiğiniz bir spor olmasıdır. Elbette 50 yaşında bir Karate-Ka’nın, 17-22 yaş aralığındaki sporcular ile aynı seviyede antrenman yapmasını beklemek mantıksız olur. Zaten derslerimizdeki yaş kategorilerine göre seans düzenlemesinin amacı da budur.

Kayıt ve seanslar hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü